Dentus
Rezerwuj termin on-line
Bezpłatny przegląd
Mediraty

Stomatologia dziecięca

Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem dzieci to pedodoncja. Gabinety Dentus w Gdańsku i Gdyni zapraszają na wizyty u doświadczonych stomatologów dziecięcych oferujących komfortowe leczenie zębów najmłodszych pacjentów.

Odpowiedzialność za pielęgnację i zdrowie jamy ustnej dziecka w pierwszych latach jego życia spoczywa przede wszystkim na rodzicach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że regularną higienę jamy ustnej należy rozpocząć jeszcze przed wyrżnięciem pierwszych zębów. U niemowląt wystarczy delikatnie przemywać szczękę i żuchwę nawiniętym na palec kawałkiem gazy, nasączonym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą. W ten sposób usuniemy z jamy ustnej dziecka osady po spożywanym pokarmie. Dodatkową zaletą takiego zabiegu jest masaż ułatwiający ząbkowanie. Naukę szczotkowania ząbków rozpoczynamy około 1. roku życia dziecka. Pastę w niewielkich ilościach wprowadzać należy dopiero wówczas, gdy malec nauczy się już płukania jamy ustnej i wypluwania wody. Dentysta dziecięcy pomoże rodzicom poznać najważniejsze zasady higieny i pielęgnacji jamy ustnej dziecka już od pierwszych miesięcy życia.

Profilaktyka próchnicy w pedodoncji

Już od wyrżnięcia pierwszego ząbka bardzo ważne jest zapobieganie próchnicy. Jest to choroba zakaźna i nie wolno jej lekceważyć już na etapie zębów mlecznych. Podstawą w profilaktyce jest właściwa higiena, a także odpowiednie nawyki żywieniowe, takie jak choćby unikanie podjadania słodyczy pomiędzy posiłkami. Stomatolog dziecięcy zaoferuje dodatkowe, profesjonalne sposoby ochrony zębów mlecznych przed ubytkami.

Gabinet Dentus w Gdańsku i Gdyni oferują dwie takie metody:

Lakierowanie zębów

Stomatolog pokrywa wszystkie powierzchnie zębów warstwą specjalnego lakieru zawierającego fluor. Szkliwo młodych zębów mlecznych łatwiej wiąże jony fluoru. Pierwiastek ten korzystnie wpływa na proces dojrzewania zębów, uodparniając je na ataki bakterii. lakierowanie można przeprowadzać zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych, w zależności od potrzeb pacjenta.

Lakowanie zębów

Podczas zabiegu lakowania (uszczelniania) stomatolog zabezpiecza wszelkie bruzdy i anatomiczne zagłębienia w powierzchniach zębów mlecznych i stałych. Ze względu na zróżnicowanie pod względem kształtu, głębokości czy zlokalizowania, bruzdy zębowe są miejscem, gdzie najwcześniej rozwija się próchnica. Sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych. Uszczelnianie bruzd specjalnym preparatem to efektywna metoda zapobiegania ubytkom. W gabinetach Dentus w Gdańsku i Gdyni stosujemy lak wzbogacony fluorem, dzięki czemu możemy zabezpieczać zęby przed ubytkami nie tylko mechaniczne, ale i chemicznie.

W pedodoncji zaleca się przeprowadzanie zabiegu lakowania bezpośrednio po wyrżnięciu zęba, na bruzdach wolnych od ognisk próchnicowych. Co 6 miesięcy podczas wizyt kontrolnych należy skontrolować stan laku, aby w razie potrzeby uzupełnić jego braki bądź wyleczyć próchnicę początkową. Nie należy lekceważyć pierwszych oznak choroby na mleczakach sądząc, że te zęby i tak wypadną w wieku szkolnym. Wczesne leczenie próchnicy, zarówno zębów mlecznych, jak i stałych, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych i przedwczesnej utracie zębów. Stomatolog dziecięcy przeprowadza leczenie próchnicy bezboleśnie, stosując znieczulenie miejscowe. Dla najmłodszych pacjentów przygotowaliśmy atrakcje w postaci kolorowych wypełnień i drobnych upominków na zakończenie leczenia. Dzięki temu mali pacjenci wyzbywają się niepotrzebnego lęku przed dentystą i chętnie wracają na kolejne wizyty.

Stomatolodzy dziecięcy w gabinetach Dentus w Gdańsku i Gdyni zapraszają najmłodszych pacjentów na wizyty adaptacyjne i regularne wizyty kontrolne. Systematyczne dbanie o zęby pod okiem dentysty dziecięcego zaoszczędzi małemu pacjentowi cierpienia na przyszłość, a rodzicom stresu. Pamiętajmy, że w dużej mierze to właśnie postawa rodzica wpływa na lęki i obawy malucha. Budując pozytywne nastawienie i wybierając doświadczonego specjalistę w dziedzinie pedodoncji pokażecie Państwo swoim pociechom, że leczenie zębów nie jest bolesne ani straszne.

DENTUS Gabinety Stomatologiczne

Zakres naszych usług

Kliknij interesującą Ciebie usługę, aby uzyskać o niej bardziej szczegółowe informacje.