Dentus
Rezerwuj termin on-line
Bezpłatny przegląd
Mediraty

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu dzięki korekcji nieprawidłowo ustawionych zębów i szczęk. To znakomite rozwiązanie pozwalające poprawić ułożenie zębów, jak również wpłynąć na poprawę wyglądu i rysów twarzy. Ułatwia również zachowanie dobrego stany zdrowia jamy ustnej, dając jednocześnie szansę na zachowanie własnych zębów.

Leczenie ortodontyczne kierowane jest nie tylko do dzieci i młodzieży. Nowoczesne aparaty pozwalają leczyć w sposób optymalny wady zgryzu u dorosłych, a także starszych osób. To gwarancja poprawy wyglądu uzębienia oraz jego funkcjonalności. U starszych pacjentów zazwyczaj jest to początek innego leczenia, np. implantologii, protetyki czy chirurgii.

Lekarz ortodonta w naszych gabinetach w Gdańsku i Gdyni przeprowadzi leczenie wady zgryzu, nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych.

Przebieg leczenia

1. Wizyta konsultacyjna

W trakcie pierwszej wizyty, ortodonta analizuje przyczyny powstania wady i zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta. W następnej kolejności pobierane są wyciski, niezbędne do stworzenia modeli diagnostycznych. Wykonywane jest zdjęcie RTG uzębienia pacjenta oraz wypisywane jest skierowanie na zdjęcie rentgenowskie. Są dwa rodzaje zdjęć: pantomograficzne („panorama”) i cefalometryczne („boczne głowy”). Jeśli pacjent jest już w posiadaniu takiego zdjęcia, powinien wziąć je ze sobą na wizytę.

2. Plan leczenia

Dzięki przeanalizowaniu wyników możliwe jest rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości zgryzu. Specjalista tworzy kilka różnych planów leczenia, pozwalających na osiągnięcie zgryzu najbliższego normie. Zazwyczaj możliwe jest wykorzystanie kilku różnych metod do osiągnięcia tego celu, w związku z czym każda z nich jest przedstawiana pacjentowi i po konsultacji osoba leczona podejmuje decyzję.

3. Tryb leczenia aktywnego

Po zatwierdzeniu planu leczenia, ortodonta może przystąpić do leczenia. Realizowane jest ono w trakcie odbywających się regularnie wizyt. Podczas spotkań korygowany jest aparat, a pacjent otrzymuje wszelkie informacje oraz zalecenia dotyczące jego użytkowania. W zależności od typu wady, czas leczenia waha się od 18 do 24 miesięcy, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych zaburzeń czas ten może się przesunąć do nawet 36 miesięcy.

4. Tryb leczenia retencyjnego

Kiedy aparat zostanie usunięty i zakończy się etap aktywnego leczenia, niezbędne jest przeprowadzenie leczenia retencyjnego. Umożliwia ono pacjentowi podtrzymać efekty, oczywiście tylko wtedy, kiedy będzie się stosować do zaleceń lekarza.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

RUCHOME

Mogą być zakładane i wyjmowane z ust. Zazwyczaj korzystają z nich dzieci w wieku od 4 do 12 lat (mające jeszcze mleczne zęby). Metoda ta wiąże się z pewnymi ograniczeniami, co sprawia, że korzystając z niej nie można w stu procentach wyleczyć niektórych wad. Aparaty ruchome są więc dlatego jedynie pierwszym etapem przed późniejszym założeniem aparatu stałego.

STAŁE
Jest to forma leczenia, z której korzystają głównie osoby dorosłe i młodzież. Stosowane są w formie zamków, które ortodonta przykleja do zębów pacjenta, a następnie łączy specjalnym łukiem. Przykleić je może tylko specjalista, a pacjent nie ma możliwości ich samodzielnego zdjęcia.

Stałe aparaty oddziałują na zęby ze stałą, ale niewielką siłą. Z uwagi na to, że siły te działają przez całą dobę, rezultaty leczenia są bardzo szybko zauważalne.

Stosuje się kilka rodzajów zamków, które są przeznaczone do leczenia aparatem stałym:

zamki metalowe

Zwykle w kolorze srebrnym. Po włożeniu do szczeliny, łuk przywiązuje się przezroczystymi bądź kolorowymi gumkami.

zamki estetyczne

Dostępne w wersji przezroczystej bądź w kolorze zębów. Są mniej widoczne niż zamki metalowe, a do ich produkcji wykorzystuje się rozmaite materiały, takie jak kryształ, porcelana czy szafir.

Funkcja zamków metalowych i ceramicznych jest taka sama – różnią się one od siebie tylko estetyką…

zamki samoligaturujące (bezligaturowe)
Wykorzystujące technikę bezligaturową. Łuk zamyka się w szczelinie przy wykorzystaniu specjalnej klepki (nie jest przywiązywany gumką – ligaturą). Dzięki tej metodzie możliwe jest zastosowanie mniejszych, jednak o wiele bezpieczniejszych sił. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie dla pacjenta. Umożliwia skrócenie czasu noszenia aparatu, a także zmniejszenie ilości wizyt i zminimalizowanie wszelkich dolegliwości bólowych. Ułatwiają również dbanie o higienę.

O czym należy wiedzieć

Jak się przygotować do noszenia aparatu?

Zanim pójdziemy do ortodonty w celu założenia aparatu, nasze zęby muszą być czyste i zdrowe. Należy je dokładnie oczyścić i wypełnić wszystkie ubytki. W tym celu warto zdecydować się na wykonanie profesjonalnych zabiegów oczyszczających w gabinecie stomatologicznym.

Podczas noszenia aparatu:

  • Myj zęby i aparat co najmniej 3 razy dziennie (szczególnie po każdym posiłku)
  • Co najmniej raz dziennie, przed snem, wyczyść przestrzenie między zamkami i zębami
  • Stosuj specjalne szczoteczki międzyzębowe
  • Do czyszczenia zębów używaj specjalnych szczoteczek ortodontycznych z rowkiem na środku
  • Stosuj odświeżające płyny do płukania ust
  • Regularnie odwiedzaj dentystę w celu dokonania przeglądów
  • Noś przy sobie nić i szczoteczkę, aby czyścić zęby i aparat bez względu na to, gdzie się znajdujesz
  • Unikaj owoców z pestkami, produktów twardych (suszona kiełbasa, kości od kurczaka). Wyłącz z diety słodycze – szczególnie gumowe i ciągnące się, które mogą prowadzić do uszkodzenia aparatu i odklejenia zamków
  • Unikaj napojów takich jak kawa i czerwone wino, które przebarwiają gumki na zamkach (szczególnie jeżeli masz aparat z zamkami estetycznymi). Napoje gazowane, jak coca-cola, mogą natomiast rozpuszczać klej łączący aparat z zębami. Unikaj także curry.
  • Zaleca się także rzadkie picie napojów słodzonych (soki, napoje – szczególnie gazowane). Zawarte w nich cukry i kwasy mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa.

W przypadku uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić się do ortodonty prowadzącego leczenia – wykona on wtedy naprawę aparatu.

Higiena

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatów ortodontycznych

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej ma ogromną wagę w przypadku leczenia aparatem ortodontycznym. Szczególne ważne jest dokładne oczyszczanie powierzchni zębów, przestrzeni międzyzębowych oraz elementów aparatu. Dbanie o higienę zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji, co pozwoli na szybkie uzyskanie efektu, jakim jest piękny, zdrowy uśmiech.

Higiena jamy ustnej – aparaty ruchome

Ich noszenie nie wymaga żadnych specjalnych czynności. Zęby myje się tradycyjnie szczoteczką i pastą po zdjęciu aparatu, natomiast do czyszczenia samego aparatu należy także używać szczoteczki lub specjalnych tabletek. Jeżeli w aparacie zamontowane są śruby, rozkręcając je można zastosować na śrubę krople oleju jadalnego. Do przechowywania aparatu służy specjalne pudełko ortodontyczne.

Higiena jamy ustnej – aparaty stałe

Ze względu na to, że w tym przypadku trudniej dostać się do wszystkich powierzchni i elementów aparatu, higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego jest utrudniona. Trudno dostępne miejsca czyści się za pomocą specjalnych elementów – szczoteczek międzyzębowych o różnej grubości, szczoteczek ortodontycznych z rowkiem, jak również nici dentystycznych z utwardzoną końcówką. Można także stosować płyny do płukania ust.

Szczoteczki międzyzębowe

Umożliwiają one czyszczenie powierzchni między zębami i drutami połączeń klamrowych. Służą do czyszczenia różnych elementów konstrukcji aparatu – zamków i pierścieni a także przestrzeni międzyzębowych oraz okolic przydziąsłowych.

Szczoteczka ortodontyczna

Dzięki specjalnie wyprofilowanemu rowkowi (powstałemu w wyniku skrócenia środkowych włókien), może docierać do trudno dostępnych powierzchni zębów, na których jest założony aparat. Szczoteczki te służą nie tylko do czyszczenia zębów, ale także klamer.

Nitka ortodontyczna

Jest przeznaczona do czyszczenia ciasnych przestrzeni między zębami – tych, do których nie dociera szczoteczka międzyzębowa. Wyposażono ją w utwardzone końcówki, które umożliwiają sprawne manipulowanie nitką. Taka budowa zapewnia łatwość wprowadzenia i wpływa na skuteczność czyszczenia przestrzeni otaczających aparat.

Płukanka

Chroni dziąsła i zęby, zmniejszając skłonność do pojawiania się na nich próchnicy i kamienia. Płukanie ust płynem nie tylko odświeża oddech, ale także zabija gromadzące się bakterie. Ważne jest, aby najpierw umyć zęby i aparat, a dopiero potem zastosować płyn.

Zakres naszych usług

Kliknij interesującą Ciebie usługę, aby uzyskać o niej bardziej szczegółowe informacje.