Dentus
Rezerwuj termin on-line
Bezpłatny przegląd
Mediraty

Implanty zębów

Zapraszamy na bezpłatną konsultację implantologiczną w Gabinetach Stomatologicznych DENTUS w Gdańsku i Gdyni, na której lekarz dokona oceny możliwości wszczepienia implantu, zaproponuje możliwe rozwiązania, oceni szanse zabiegu, poinformuje o przewidywanym koszcie leczenia. To wszystko w ramach jednej wizyty.

Konsultacje prowadzą:  dr n. med. Adam Michcik, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej. Rezerwacja wizyty w Gdańsku: tel. 58 769 37 48, kom. 530 077 207, w Gdyni: tel. 58 783 02 00, kom. 535 977 207

Konsultacja jest bezpłatna w przypadku kontynuacji leczenia implantologicznego w naszych Gabinetach

Implantologia dentystyczna pozwala na uzupełnienie braków uzębienia i jest najbardziej zaawansowaną terapią przeprowadzaną w tym celu. Założone implanty mają ten sam wygląd, wrażliwość i spełniają te same funkcje, co naturalne zęby.

Implanty a naturalny ząb

Czy można odróżnić je od prawdziwych zębów, które z nimi sąsiadują?

To doskonały sposób na uzupełnienie brakujących zębów, bo stanowią świetną imitację tych naturalnych.

W naturalnych zębach rdzenie są zbudowane z zębiny. Otacza je powłoka szkliwa, a korzenie mocują je w kości szczęki.

Kompletny implant zębowy posiada koronę z powłoką przypominającą szkliwo, które pokrywa sąsiadujące z nim naturalne zęby. Mocuje się ją do łącznika albo filara protezy (to z kolei odpowiednik rdzenia z zębiny). Filar zostaje przytwierdzony do wszczepu, który jest odpowiednikiem korzenia zęba i jest osadzony w kości szczęki.

Rozwiązania implantologiczne zalety:

  • Zmniejszają ryzyko uszkodzenia sąsiadujących zdrowych zębów
  • Większa niezawodność w porównaniu do metod konwencjonalnych
  • Większa możliwość jedzenia zróżnicowanych produktów spożywczych
  • Ochrona tkanek zębów i kości – zwiększenie estetyki wyglądu twarzy
  • Alternatywa dla protez stałych i zdejmowanych
  • Podobieństwo wyglądu, odczucia i funkcji zębów naturalnych – stabilność
  • Brak konieczności stosowania klejów
  • Oszczędność pieniędzy na przestrzeni czasu
  • Zwiększenie pewności siebie
  • Uniknięcie ryzyka niekomfortowego obluzowania protez

Chirurgia przedimplantacyjna

Mianem tym określa się zabiegi mające na celu przygotowanie podłoża kostnego do wszczepienia zamiennika zęba. Stosuje się ją w następujących przypadkach:

1. Kiedy występuje brak dostatecznej ilości tkanki kostnej w żuchwie i szczęce, przeprowadza się zabieg augumentacji kości. Polega on na rozszerzeniu kości za pomocą biomateriału lub przeszczepu własnej kości. W celu wytworzenia właściwego podłoża dla wszczepu wykorzystuje się specjalne materiały pobudzające wytworzenie tkanki kostnej, takie jak Bio-Oss, Bio-Gide. Stanowią one swego rodzaju matrycę, na której kość może narastać i wypełnić w ten sposób istniejący ubytek.

2. Jeżeli zabieg ma być wykonany w szczęce w okolicach zębów przedtrzonowych i trzonowych (przy jednoczesnej nisko położonej zatoce szczękowej), przeprowadza się wcześniej podniesienie dna zatoki szczękowej. Poniżej znajdują się filmy ilustrujące ten zabieg:

3. Jeżeli pojawia się skrajny zanik kości, do odtworzenia odpowiedniego podłoża kotnego wykonuje się przeszczep własnej kości za pomocą bloków kostnych.
– Film ilustrujący przebieg przeszczepu bloku kostnego:

4. W przypadku, gdy wyrostek zębodołowy jest wąski, wykonuje się jego rozszczep, używając do tego celu Piezosurgery. Zabiegi te są niezwykle istotne dla efektów leczenia. Tworząc właściwe podłoże kostne można bowiem uzyskać satysfakcjonujące rezultaty związane z funkcjonalnością oraz estetyką. Zabiegi te minimalizują także ryzyko niepowodzenia przeszczepu prawie do zera.

Leczenie implanto-protetyczne procedura

Zabieg ten jest niezwykle delikatny i wymaga ogromnej precyzji. W naszych oddziałach w Gdyni i Gdańsku wszczepiamy implanty w znieczuleniu miejscowym.

Można go podzielić na 2 etapy:

Etap chirurgiczny

Wszczep umieszcza się we właściwym położeniu w kości. Potem następuje gojenie (osteointegracja), w trakcie którego tworzy się trwałe zespolenie między kością a powierzchnią tytanowego wszczepu. Czas trwania procesu wynosi zazwyczaj 2-6 miesięcy, a nawet mniej, jeżeli warunki w jamie ustnej sprzyjają zespoleniu.

Etap protetyczny

Jeżeli osteointegracja zostaje uzyskana (co musi być potwierdzone zdjęciem RTG), przechodzimy do wykonania obudowy protetycznej na sztucznym korzeniu.

Na czym dokładnie polega zabieg

Najpierw opracowujemy szczegółowy plan leczenia. Korzystamy przy tym z wyników badań i pomiarów kostnych, bierzemy również pod uwagę oczekiwania pacjenta. Posiadamy aparat do cyfrowej rentgenodiagnostyki, który umożliwia znaczne zmniejszenie dawki promieniowana Rentgena. Podczas zabiegu wykonuje się otwory w ściśle określonych miejscach w kości. Potem wkręcamy w te miejsca wszczepy, które następnie, w celu zwiększenia efektywności gojenia, pokrywamy dziąsłem

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od ilości wstawianych wszczepów i wynosi od pół godziny do dwóch godzin. Zabieg jest bezbolesny, bo stosujemy do niego standardowe znieczulenie miejscowe, które nie przeszkadza pacjentowi w wykonywaniu codziennych obowiązków. Gojenie trwa zazwyczaj 2-6 miesięcy. W tym czasie pacjent może korzystać z dotychczas stosowanego uzupełnienia. Gdy czas gojenia dobiegnie końca, a więc kiedy wszczep zintegruje się z otaczającą kością, możemy przystąpić do etapu protetycznego. Najpierw odsłaniamy wierzchołek implantu, aby możliwe było zamontowanie śruby gojącej, która przybliży go do brzegu dziąsła. Ten moment jest najbardziej oczekiwany przez pacjentów, bo śluzówka zaczyna się goić a brzeg dziąsłowy profiluje się w naturalnym kształcie. Dzięki temu każda kolejna wizyta przybliża do osiągnięcia efektu końcowego w postaci pięknego uśmiechu. Po pobraniu wycisków technik protetyk tworzy specjalną koronę, most lub protezę zatrzaskową, która jest przez lekarza mocowana do wszczepów zrośniętych z kością.

Zdarza się, że lekarz podejmuje decyzję o wprowadzeniu wszczepu bezpośrednio do ekstrakcji. Wpływa to na skrócenie czasu leczenia i zachowanie tkanki kostnej i dziąsła, co decyduje o względach estetycznych. Lekarz rozpatruje taką możliwość dla każdego przypadku indywidualnie.

Część protetyczna tworzenie uzupełnień

Dzięki postępowi, jaki dokonał się w chirurgii implantologicznej w związku z możliwością wykonywania zabiegów w skrajnie trudnych przypadkach, protetyka zyskała nowe, zróżnicowane możliwości terapeutyczne. Sposób postępowania protetycznego jest uzależniony od tego, jakie są braki uzębienia i jak ma wyglądać planowane uzupełnienie.

Warto wiedzieć

1. Kto może skorzystać z zabiegu implantologicznego?

Ogólnie z tej metody mogą skorzystać zdrowe osoby dorosłe, które posiadają odpowiednią ilość oraz jakość kości w miejscu, w którym planowo ma zostać wykonany zabieg:
– osoby dorosłe – z zakończonym rozwojem i w pełni ukształtowanymi kośćmi szczęk
– osoby ogólnie zdrowe – stan zdrowia jest ważnym czynnikiem wpływającym na efekty leczenia. Niektóre choroby: nowotworowe, krwi, kości oraz nieustabilizowana cukrzyca źle wpływają na wgajanie wszczepu i późniejszych ran.
– osoby z odpowiednią ilością oraz jakością kości – podłożem implantu jest zdrowa, prawidłowa tkanka kostna. Jej stan i ilość ma ogromny wpływ na powodzenie leczenia. Osoby z zanikiem wyrostka zębodołowego oraz posiadające niewystarczającą ilość miejsca dla wszczepu to przypadki problematyczne, pomóc im jednak mogą innowacyjne metody wykorzystywane przez chirurgię przedimplantacyjną.

2.Czy zabieg jest bolesny?

Do przeprowadzania zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, a zatem pacjent nie odczuwa bólu. Po zabiegu natomiast otrzymuje doraźnie leki przeciwbólowe oraz poddany zostaje antybiotykoterapii.

3. Czy implanty mogą zastąpić naturalne zęby?

W wyniku zabiegu powstaje doskonały efekt estetyczny i odtworzona czynność życia. Uzupełnienia wszczepów to optymalne rozwiązanie, ponieważ gwarantują długotrwałe rezultaty leczenia, zapewniają wygodę, a tym samym świetnie zastępują prawdziwe zęby.

4. Czy po zabiegu mogą pojawić się komplikacje?

Jeżeli zabieg jest przeprowadzany prawidłowo, a warunki panujące w jamie ustnej są dobre, nie występuje żadne ryzyko. Powszechne jest natomiast pojawienie się obrzęku tkanek miękkich oraz przechodzących z czasem dolegliwości bólowych.

5. Jak długo utrzymują się implanty?

Sam wszczep, ze względu na użyte do jego wyrobu materiały, jest niezniszczalny. Umieszczony w żywym organizmie człowieka jest jednak ciałem obcym, więc jego przyjęcie zależy od stanu, w jakim znajduje się organizm. W przypadku pojawienia się ogólnych czynników – chorób lub nałogów, terapia może przynieść negatywne rezultaty. Część protetyczna jest zazwyczaj objęta gwarancją. Jest to element materialny, w związku z czym podlega zużyciu. Warunkuje to konieczność czasowej wymiany niektórych elementów (np. porcelanowych).

6. Czy należy dbać o higienę jamy ustnej?

Jest to niezwykle ważny czynnik warunkujący powodzenie leczenia. Jeżeli pacjentowi zależy na tym, aby implanty spełniały swoją rolę przez długi czas, musi on utrzymywać bezwzględną higienę jamy ustnej. Ważne jest tu zachowanie samodyscypliny i bycie w ciągłym kontakcie z lekarzem. Zasady obowiązują od razu po zabiegu. 2 godziny po jego zakończeniu nie można jeść, a przez cały dzień należy unikać spożywania gorących posiłków. Wokół wszczepów gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie, które mogą powodować zakażenie, a nawet (w skrajnych wypadkach) odrzucenie wszczepu. Dlatego należy myć zęby delikatnie, a także płukać jamę ustną specjalnym płynem dezynfekującym. Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna być utrzymywana przez cały czas użytkowania wszczepów. Warto także regularnie korzystać z zabiegów profesjonalnego oczyszczania zębów, np. podczas wizyty kontrolnych.

DENTUS Gabinety Stomatologiczne

Zakres naszych usług

Kliknij interesującą Ciebie usługę, aby uzyskać o niej bardziej szczegółowe informacje.