Dentus
Rezerwuj termin on-line
Bezpłatny przegląd
Mediraty

Gabinet higieny

W Gabinetach Stomatologicznych „DENTUS” działają Gabinety Higieny, gdzie profesjonalnie przygotowani lekarze stomatolodzy i higienistki stomatologiczne wykonują zabiegi higieny jamy ustnej oraz uczą prawidłowych nawyków higienicznych.

W Recepcjach naszych Gabinetów można zakupić profesjonalne produkty do higieny jamy ustnej: pasty wybielające do zębów, żele, płyny, szczotki do zębów, nici dentystyczne itp.

Podstawowe zabiegi higieny jamy ustnej wykonywane w naszych Gabinetach:

  • Profesjonalne czyszczenie zębów,
  • Skaling – czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego,
  • Piaskowanie zębów – czyli usuwanie osadów za pomocą piaskarki stomatologicznej,
  • Lakierowanie zębów lakierami fluorowymi

Kluczem do zadbanego uśmiechu jest regularne szczotkowanie, stosowanie płynów do higieny jamy ustnej oraz systematyczne używanie nici dentystycznych. Niemniej jednak, równie ważne są wizyty w gabinecie higieny stomatologicznej, gdzie przeprowadzane są zabiegi higienizacji jamy ustnej, takie jak profesjonalne czyszczenie, skaling, piaskowanie i lakierowanie zębów.

Profesjonalne czyszczenie zębów – pakiet higienizacyjny

Jest to zabieg profilaktyczno-leczniczy. Polega na usunięciu kamienia, osadu oraz przebarwień. Profesjonalne czyszczenie zębów to pakiet higienizacyjny składający się ze skalingu, piaskowania, polerowania oraz fluoryzacji. Czyszczenie najczęściej przeprowadzane jest co pół roku, natomiast u osób noszących aparat ortodontyczny co 3-4 miesiące, a u osób z problemami dziąseł nawet co 2 miesiące. Zabieg profesjonalnego czyszczenia zębów przeprowadzany jest w gabinecie przez higienistki stomatologiczne.

Skaling – Gdańsk, Gdynia

Inaczej znany jako scaling, jest to zabieg dentystyczny stosowany profilaktycznie. Oznacza usuwanie płytki oraz kamienia nazębnego gromadzącego się wokół szyjek zębowych w obrębie dwóch powierzchni: nad oraz pod dziąsłami. Usuwanie kamienia wykonywane jest za pomocą narzędzi ultradźwiękowych. Urządzenie do skalingu wyposażone jest w specjalne końcówki, które pomagają dotrzeć w każdy zakamarek, a także rozbić kamień, który z łatwością odpada z wybranej powierzchni. Usuwanie kamienia stosowane jest w celach profilaktycznych oraz estetycznych raz, dwa razy do roku. Osadzanie się kamienia sprzyja namnażaniu się bakterii, w efekcie może to prowadzić do różnego rodzaju powikłań, np. obniżenia dziąseł, stopniowego zaniku kości, a w rezultacie nawet do paradontozy i próchnicy.

Skaling to zabieg bezbolesny, niemniej jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać niewielki dyskomfort podczas usuwania kamienia. Dużo osób zastanawia się, ile kosztuje odkamienianie zębów. W celu zapoznania się w cenami dostępnymi w naszej gdańskiej placówce, zapraszamy do zakładki Cennik, w której znaleźć można dokładne ceny wszystkich zabiegów dostępnych w gabinecie. Przeciwwskazania do skalingu to rozrusznik serca, osteoporoza, ciąża czy problem z głębokimi kieszonkami dziąsłowymi. Po wykonanym skalingu należy odczekać min. 3 godziny przed piciem herbaty, kawy czy wina oraz paleniem papierosów.

Piaskowanie zębów – gabinet higieny stomatologicznej

Jest to z kolei zabieg polegający na usuwaniu przebarwień pochodzenia zewnętrznego, powstałych od np. palenia tytoniu, picia kawy oraz herbaty czy spożywania niektórych pokarmów. Nalot z wyżej wymienionych produktów bardzo silnie przywiera do danej powierzchni, a co za tym idzie, jest trudny do usunięcia za pomocą zwykłej szczoteczki. Podczas zabiegu stosowany jest silny strumień wody, powietrza, a także bardzo drobnego proszku, który wydobywa się z urządzenia mechanicznego nazywanego piaskarką. Taka mieszanka (potocznie nazywana piaskiem) podawana pod ciśnieniem usuwa przebarwienia i zapewnia gładkość w nawet bardzo trudno dostępnych miejscach, nie uszkadzając przy tym powierzchni zęba. Piaskowanie wykonywane jest po skalingu, jako uzupełnienie.

Jest to zabieg praktycznie bezbolesny, niemniej jednak może powodować uczucie dyskomfortu, a czasami krwawienie dziąseł. Przeciwwskazania do piaskowania to stany zapalne jamy ustnej, dziąseł lub rany błony śluzowej, wrzody żołądka lub wątroby, przewlekłe choroby układu oddechowego (astma), choroby nerek, a także alergie na środki chemiczne zawarte w piasku. Zalecenia po piaskowaniu to unikanie picia kawy, herbaty oraz wina, palenia papierosów oraz jedzenia czerwonych warzyw.

Profesjonalne lakierowanie zębów lakierami fluorowymi

Jest to zabieg profilaktyczny, którego celem jest wzmocnienie i zrewitalizowanie szkliwa zębów i zwiększenie odporności na próchnicę. Gabinet higieny stomatologicznej w Gdańsku wykonuje zabieg lakierem o wysokim stężeniu fluoru w odróżnieniu od produktów do użytku domowego. Przed wykonaniem lakierowania konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów z osadu i kamienia.

Jak należy szczotkować zęby

 

DENTUS Gabinety Stomatologiczne

Zakres naszych usług

Kliknij interesującą Ciebie usługę, aby uzyskać o niej bardziej szczegółowe informacje.